Naturvårdsverket bör fortsätta som viltmyndighet

2025-08-15 PRESSMEDDELANDE Naturvårdsverket svarar nu på betänkandet om en ny nationell myndighet för viltförvaltning. Utredningen innehåller många betydelsefulla förslag för hur viltförvaltningen i Sverige kan förbättras, förslag som genomförs mer effektivt om frågorna stannar kvar på Naturvårdsverket.

– Viltförvaltningen är komplex och kräver en effektiv organisation som kan tillämpa ett systemperspektiv och beakta alla aspekter som är betydelsefulla för hela landet. Ett aktivt stöd till den regionala förvaltningen på länsstyrelserna är särskilt viktigt. På Naturvårdsverket finns bred kompetens, alla stödfunktioner på plats och en vilja att fortsätta utveckla arbetet, säger Johan Kuylenstierna, generaldirektör på Naturvårdsverket. 

Här är de viktigaste skälen till att behålla viltförvaltningen på Naturvårdsverket: 

Förvalta vilda djur tillsammans med landskapet de lever i

Viltet påverkar och påverkas av de livsmiljöer och den biologiska mångfald de lever i. För att skapa starka ekosystem kan förvaltningen av vilt inte frikopplas från andra förvaltningsprocesser. Exempel på uppgifter som handlar om hela landskapet är områdesskydd och skötsel, restaureringsarbete och åtgärder kopplade till klimatförändringar. Förvaltning av vilda däggdjur och fåglar bör därför finnas på samma myndighet som förvaltningen av landskapet de lever i. En ny viltmyndighet skulle behöva lägga mycket tid och resurser för att kunna hålla det landskapsperspektiv som är nödvändigt i förvaltningen.  

Statens kostnader ökar med en fragmenterad förvaltning

Att samla viltförvaltningen på en ny liten myndighet leder sannolikt till ökade kostnader för staten som helhet. Det kommer, som utredningen konstaterar, leda till en dubblering av resursbehovet inom vissa uppgiftsområden. Arbetet kräver därtill exempelvis juristkompetens, digitaliseringsförmåga, ekonomihantering, säkerhets- och beredskapskompetens vilket kan säkras på en större nationell myndighet.

Att dela upp artskyddet och arbete med invasiva arter på ytterligare en myndighet kräver tid för att samverka och skapa samsyn kring analys, tolkning av regler och vägledning. I det internationella arbetet, inte minst EU-arbetet, leder en flytt av delar av frågorna till ökat resursbehov och dubbel bemanning vid förhandlingar, i arbetsgrupper och vid nationella rapporteringar. 

Naturvårdsverket har goda förutsättningar att utveckla och ta ansvar för den nationella viltförvaltningen

Naturvårdsverket bedömer att merparten av de behov som lyfts i den nu aktuella utredningen är betydelsefulla men mer effektivt kan tas omhand genom att förstärka, utveckla och anpassa verksamheten inom Naturvårdsverket. 

– Vi vill fortsätta utvecklas som viltförvaltningsmyndighet. De extra resurser som enligt utredningen skulle behöva tillföras en ny myndighet, kan på Naturvårdsverket resultera i snabba och konkreta resultat såsom fortsatt utveckling av regionalt anpassad vägledning samt ökad takt på uppdatering av föreskrifter och förvaltningsplaner, avslutar Johan Kuylenstierna. 

Läs yttrandet: En ny nationell myndighet för viltförvaltning SOU 2025:50 (pdf)

Kontakt

Fredrik Hannerz, avdelningschef Naturavdelningen, 010-698 10 45, fredrik.hannerz@naturvardsverket.se

Anneli Nivrén, presschef, 010-698 13 00, 076-495 50 41, anneli.nivren@naturvardsverket.se