Beslut om jakt

Alla stora rovdjur är i dag fredade. Naturvårdsverket, och i vissa fall länsstyrelserna, kan med stöd av jaktlagstiftningen besluta om licensjakt och skyddsjakt på rovdjur och säl. Länsstyrelserna beslutar om skyddsjakt på flera andra arter.  

Skyddsjakt används för att förebygga och minska skador som rovdjuren orsakar på tamdjur. En förutsättning är att inga andra lämpliga åtgärder finns i det speciella fallet och att artens fortlevnad inte hotas.

Naturvårdsverket kan delegera beslutsrätten till länsstyrelser i län med fasta stammar av arten i fråga, det vill säga att det varit föryngring av arten i länet de senaste tre åren.

Beslutet kan gälla såväl enskilda rovdjur eller familjegrupper av björn, järv, lo och varg. Även tamdjursägare har rätt till skyddsjakt på vissa villkor. Detta framgår av 28 § jaktförordningen.

 

 

Sidan senast uppdaterad: 3 november 2011
Sidansvarig: Per Risberg
Webbredaktör: Webbredaktionen